K vypracování Konceptu PAS (poruch autistického spektra) vedla autora konceptu, Jána Hurtíka životní událost, kdy jeho synovi diagnostikovali: Aspergerův syndrom, ADHD, dysgrafii a další dys~.
Spolupráce s renomovanými dětskými psychology a různými odborníky přinesla jen částečně zlepšení stavu navzdory vynaloženému velkému úsilí a nemalým finančním prostředkům.
Jediným dalším logickým krokem bylo jít za hranice běžných psychoterapeutických metod a standardně užívaných postupů.
Autor se roky intenzivně věnoval hledání a rozvoji efektivních metod léčby. Avšak dostupné klasické metody nevedly k žádoucím výsledkům. Alternativní metody také nepřinesly zásadní změnu. Pomoc přišla nečekaně až formou inspirace.
V průběhu studia na Vysoké vojenské pedagogické škole v Bratislavě Ján Hurtík úzce spolupracoval s uznávaným odborníkem na ontogenetickou (vývojovou) psychologii plk. doc. PhDr. Josefem Markem, CSc., který sám pečoval o dceru s dětskou mozkovou obrnou (DMO).
V důsledku DMO byla jeho dcera roky imobilní. Navzdory vážnému postižení nervového systému ji Josef Marek dokázal doslova postavit na nohy a začlenit do společnosti tak, že vystudovala vysokou školu a pracuje.
Přístupem svého učitele se Ján Hurtík inspiroval a sestavil vlastní postupy terapie – Koncept PAS, který konečně vedl k žádoucímu efektu.
Autor nadále Koncept PAS zdokonaloval a postupně úspěšně aplikoval ve své pozdější terapeutické praxi.
Z Konceptu PAS se tak stal osvědčený a přínosný nástroj vedení terapie s viditelnými výsledky pro klienty.
Koncept PAS se díky dosahovaným výsledkům stal východiskovou platformou pro vytvoření účinného terapeutického systému Integrální systémové terapie.
Důležitou součástí Konceptu PAS je nutriční terapie – nutriční intervence, speciální výživový program vycházející z klinických studií.
Největší pokroky dosahují klienti využitím NeuroGrafiky — doprovodní metody k realizaci žádoucích změn, která čerpá z NeuroGestalt terapie a z poznatků neuro-výzkumu a projektivní techniky BoGoban.
Při práci s dětmi jsou neocenitelné přístupy artepsychoterapie – Artefiletika a Arteterapie.
Přínosným pro klienty se ukázala aplikace odborné části celostní medicíny, provozovaná zkušenými lékaři a terapeuty.
Obzvláště dobře funguje nasazení homeopatických linií pro jednotlivé diagnózy (ADHD/ADD | Aspergera | vývojové dysfázie | holistického mozku | poruchy sociální inteligence aj.) a prostředků pro výživu mozku, posílení a celkovou harmonizaci nervové soustavy z TČM.
Výsledky každé terapie zlepšují opakované a dlouhodobé pobyty v přírodě.
„Koncept PAS vznikl jako syntéza klasické a celostní medicíny, filozofie, psychologie, psychosomatiky, tělesně orientovaných terapeutických technik a umění.“
— Ján Hurtík